Szkoła Pływania Arielka > Poradniki > Lęk przed wodą. Jak sobie z nim poradzić.

Lęk przed wodą. Jak sobie z nim poradzić.

Dzieci tak samo jak dorośli boją się rzeczy których nie znają. Czasami zastanawiam się czy dorośli przypadkiem nie boją się bardziej. Z moich obserwacji wynika, że zdecydowana większość dorosłych, która nigdy nie miała kontaktu z pływalnią panicznie boi się zwłaszcza pierwszych zajęć. Wynika to z tego, że w dorosłym wieku znamy przede wszystkim zagrożenia wynikające z braku umiejętności pływania. Czasami duży wpływ mają doświadczenia z przeszłości a bardzo często zauważam, że nieodpowiedni pierwszy kontakt z nauką pływania potrafi budzić lęk przez wiele wiele lat później.

Przyczyny lęku u dzieci

  • rozłąka z rodzicami
  • nowe nieznane otoczenie
  • spotkanie z nieznanymi rówieśnikami
  • hałas, zapach chloru,
  • wcześniejsze negatywne wspomnienia związane z wodą
  • strach przed wodą, która dostaje się do oczu czy uszu
  • obserwacja strachu u rodzica, która przekłada się na dziecko

 

Warto obserwować w jakich sytuacjach dziecko czuje lęk aby lepiej zrozumieć jego zachowanie i pomóc mu się z nim uporać. Jeśli lęk jest bardzo duży proponujemy rozwiązanie w formie zajęć indywidualnych.

Czy rodzic może jakoś pomóc?

Jeśli uda Ci się ustalić przyczynę lęku, pomóż swojemu dziecku nabrać pewności siebie i małymi kroczkami przyzwyczajaj je do sytuacji, której się obawia. Staraj się nie wywierać zbyt dużego nacisku ale też daj czas aby dziecko samo zaczęło zauważać swoje postępy i w swoim czasie przełamywało lęki, Wspieraj, pomagaj, tłumacz ale motywuj do przekraczania granic.

Z moich obserwacji wynika, że dzieci często boją się skakać. Czasami widzę, że to rodzice boją się skoków swojej pociechy. Zaufajcie nam – my instruktorzy wiemy, że ten pierwszy krok jest trudny i czasami będzie problematyczny na kilku, a czasami kilkunastu zajęciach. Z doświadczenia wiemy, że później te same dzieci spędziłyby najchętniej całe zajęcia na słupku startowym 🙂

Najważniejszy jest czas, wsparcie i motywacja.

Przed zapisaniem dziecka na zajęcia z nauki pływania możecie stopniowo wprowadzać dziecko w kontakty z wodą poprzez np. aquaparki, brodziki basenowe, kąpiele w wannie lub pod prysznicem. Najważniejsze, żeby dziecko czuło się bezpiecznie. Nie zmuszajcie do tego czego nie chce robić ale motywujcie do podjęcia prób.

Jeśli Wy rodzice czujecie się na pływalni niekomfortowo i sami posiadacie lęk przed wodą, starajcie się nie pokazywać tego przy swoim dziecku. Dzieci bardzo często naśladują zachowania rodziców dlatego bądźcie dla nich dzielni!

Przyczyny lęku u osób dorosłych

  • strach przed nieznanymi
  • bycie świadkiem nieprzyjemnych wydarzeń nad wodą
  • nieumiejętne wprowadzenie w naukę pływania
  • wpadnięcie lub wepchnięcie do wody
  • podtopienie w dzieciństwie

Pierwsze spotkanie osoby dorosłej z pływalnią jest ogromnym stresem. Każdy przypadek jest inny ale cieszy nas fakt, że wielu chce spróbować swoich sił i myśli o swoim bezpieczeństwie. Posiadanie choć w minimalnym stopniu podstawowych umiejętności pływania oprócz zwalczenia strachu przed wodą może uratować życie.

Jeśli jesteś na tej stronie to już pierwszy krok!

Przede wszystkim zadajcie sobie pytanie – co jest podstawą Twojego lęku?

Jeśli jest to naturalny strach przed nieznanym, wystarczy oswoić się z wodą i strach na pewno minie.

Jeśli lęk jest wywołany jakimś nieprzyjemnym doświadczeniem z przeszłości, też jesteście w stanie go pokonać. Na pewno zajmie Wam to trochę więcej czasu ale przede wszystkim nie można się poddawać. Ważne jest aby Wasze zajęcia odbywały się w miarę regularnie dlatego starajcie się zawsze być obecnym na zajęciach. Dodatkowo pamiętajcie o tym, że wykwalifikowani instruktorzy, nie pozwolą aby stało Wam się coś złego. Słuchajcie poleceń i myślcie o tym co robicie, nie pozwólcie aby panika przejęła nad Wami kontrolę.

Poprzedni wpis Pierwsze zajęcia na basenie. Następny wpis Jesienne Pływanie na Basenie: Klucz do Wzmocnionej Odporności
Hello.